af­ka­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈafˌkɔːkn̩/
Verb
Sülven: af·ka·ken
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
dör Kaken steril maken
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
af­ka­ken
PPP:
af­kaakt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kaak af
du kaakst af
he/se/dat kaakt af
wi kaakt af
ji kaakt af
se kaakt af
Vergangen Tiet:
ik kaak af
du kaakst af
he/se/dat kaak af
wi ka­ken af
ji ka­ken af
se ka­ken af
Perfekt:
ik heff af­kaakt
du hest af­kaakt
he/se/dat hett af­kaakt
wi hebbt af­kaakt
ji hebbt af­kaakt
se hebbt af­kaakt
Kunjunktiv:
ik kaak af
du kaakst af
he/se/dat kaak af
wi ka­ken af
ji ka­ken af
se ka­ken af
Imperativ:
kaak af!
kaakt af!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: af- + kaken