be­ge­ven op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /bəˈɡɛːm̩/
Verb
Sülven: be·ge·ven
[1]
Opbowoortschatt
sik ~
[2]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
engelsch:
Bispelen:
[3]
Opbowoortschatt
sik ~
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
begeven
PPP:
begeven
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik begeev
du begiffst
he/se/dat begifft
wi begeevt
ji begeevt
se begeevt
Vergangen Tiet:
ik begaff
du begaffst
he/se/dat begaff
wi begaffen
ji begaffen
se begaffen
Perfekt:
ik heff begeven
du hest begeven
he/se/dat hett begeven
wi hebbt begeven
ji hebbt begeven
se hebbt begeven
Kunjunktiv:
ik begaff
du begaffst
he/se/dat begaff
wi begaffen
ji begaffen
se begaffen
Imperativ:
begiff!
begifft!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: be- + geven