wi­schen auf Plattdeutsch

Aussprache: /ˈvɪʃn̩/
Verb
Silbentrennung: wi·schen
[1]
Aufbauwortschatz
aktiv gebraucht
plattdeutsch:
deutsch:

Verbformen:

Infinitiv:
wi­schen
Partizip Perfekt:
wi­scht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik wi­sch
du wi­schst
he/se/dat wi­scht
wi wi­scht
ji wi­scht
se wi­scht
Imperfekt:
ik wi­sch
du wi­schst
he/se/dat wi­sch
wi wi­schen
ji wi­schen
se wi­schen
Perfekt:
ik heff wi­scht
du hest wi­scht
he/se/dat hett wi­scht
wi hebbt wi­scht
ji hebbt wi­scht
se hebbt wi­scht
Konjunktiv:
ik wi­sch
du wi­schst
he/se/dat wi­sch
wi wi­schen
ji wi­schen
se wi­schen
Imperativ:
wi­sch!
wi­scht!