snü­cken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈsnʏkn̩/
Verb
Sülven: snü·cken
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
snü­cken
PPP:
snü­ckt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik snü­ck
du snü­ckst
he/se/dat snü­ckt
wi snü­ckt
ji snü­ckt
se snü­ckt
Vergangen Tiet:
ik snü­ck
du snü­ckst
he/se/dat snü­ck
wi snü­cken
ji snü­cken
se snü­cken
Perfekt:
ik heff snü­ckt
du hest snü­ckt
he/se/dat hett snü­ckt
wi hebbt snü­ckt
ji hebbt snü­ckt
se hebbt snü­ckt
Kunjunktiv:
ik snü­ck
du snü­ckst
he/se/dat snü­ck
wi snü­cken
ji snü­cken
se snü­cken
Imperativ:
snü­ck!
snü­ckt!