pas­sen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈpasn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: pas·sen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
dögen, recht ween, in de Grött henhauen
nedderlandsch:
=
passen
engelsch:
fit
düütsch:
=
passen
Bispelen:
[1] De Schoh passt mi.
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
utproberen, wat wat in de Grött henhaut
nedderlandsch:
=
passen
engelsch:
try
düütsch:
Bispelen:
[1] Du kannst dissen Schoh noch maal passen, de is een Nummer gröter.
[3]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
in Eenklang stahn mit wat
düütsch:
Bispelen:
[1] Du bruukst en ne’e Kaffemaschien? Dat passt sik ja goot, ik heff noch een, de ik sülfs nich bruuk.

Verbformen:

Infinitiv:
pas­sen
PPP:
pass­t
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik pass
du pass­st
he/se/dat pass­t
wi pass­t
ji pass­t
se pass­t
Vergangen Tiet:
ik pass
du pass­st
he/se/dat pass
wi pas­sen
ji pas­sen
se pas­sen
Perfekt:
ik heff pass­t
du hest pass­t
he/se/dat hett pass­t
wi hebbt pass­t
ji hebbt pass­t
se hebbt pass­t
Kunjunktiv:
ik pass
du pass­st
he/se/dat pass
wi pas­sen
ji pas­sen
se pas­sen
Imperativ:
pass!
pass­t!