dalslahn op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdɔːlˌslɔːn/
Verb
Sülven: dal·slahn
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
ümhaun
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
dalslahn
PPP:
dalslahen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik slah dal
du sleihst dal
he/se/dat sleiht dal
wi slaht dal
ji slaht dal
se slaht dal
Vergangen Tiet:
ik slah dal
du slahst dal
he/se/dat slah dal
wi slahen dal
ji slahen dal
se slahen dal
Perfekt:
ik heff dalslahen
du hest dalslahen
he/se/dat hett dalslahen
wi hebbt dalslahen
ji hebbt dalslahen
se hebbt dalslahen
Kunjunktiv:
ik slah dal
du slahst dal
he/se/dat slah dal
wi slahen dal
ji slahen dal
se slahen dal
Imperativ:
slah dal!
slaht dal!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: dal + slahn