be­tü­deln op Plattdüütsch

Utspraak: /bəˈtyː·dəln/
Verb
Sülven: be·tü·deln
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
[2]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
Bispelen:
He is al en beten betüdelt.

Verbformen:

Infinitiv:
be­tü­deln
PPP:
be­tü­delt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik be­tü­del
du be­tü­delst
he/se/dat be­tü­delt
wi be­tü­delt
ji be­tü­delt
se be­tü­delt
Vergangen Tiet:
ik be­tü­del
du be­tü­delst
he/se/dat be­tü­del
wi be­tü­deln
ji be­tü­deln
se be­tü­deln
Perfekt:
ik heff be­tü­delt
du hest be­tü­delt
he/se/dat hett be­tü­delt
wi hebbt be­tü­delt
ji hebbt be­tü­delt
se hebbt be­tü­delt
Kunjunktiv:
ik be­tü­del
du be­tü­delst
he/se/dat be­tü­del
wi be­tü­deln
ji be­tü­deln
se be­tü­deln
Imperativ:
be­tü­del!
be­tü­delt!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: be- + tüdeln