trün­neln op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈtɾʏ·nəln/ 🔊︎
Verb
Sülven: trün·neln
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
engelsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
trün­neln
PPP:
trün­nelt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik trün­nel
du trün­nelst
he/se/dat trün­nelt
wi trün­nelt
ji trün­nelt
se trün­nelt
Vergangen Tiet:
ik trün­nel
du trün­nelst
he/se/dat trün­nel
wi trün­neln
ji trün­neln
se trün­neln
Perfekt:
ik heff trün­nelt
du hest trün­nelt
he/se/dat hett trün­nelt
wi hebbt trün­nelt
ji hebbt trün­nelt
se hebbt trün­nelt
Kunjunktiv:
ik trün­nel
du trün­nelst
he/se/dat trün­nel
wi trün­neln
ji trün­neln
se trün­neln
Imperativ:
trün­nel!
trün­nelt!