Utspraak op Platt: /ˈtɔu̯ˌkɔːm̩/
Verb
Sülven: to·ka·men
[1]
Opbowoortschatt

Verbformen:

Infinitiv:
tokamen
PPP:
tokamen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kaam to
du kummst to
he/se/dat kummt to
wi kaamt to
ji kaamt to
se kaamt to
Vergangen Tiet:
ik keem to
du keemst to
he/se/dat keem to
wi kemen to
ji kemen to
se kemen to
Perfekt:
ik bün tokamen
du büst tokamen
he/se/dat is tokamen
wi sünd tokamen
ji sünd tokamen
se sünd tokamen
Kunjunktiv:
ik keem to
du keemst to
he/se/dat keem to
wi kemen to
ji kemen to
se kemen to
Imperativ:
kaam to!
kaamt to!
Infinitiv:
tokamen
PPP:
tokamen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kumm to
du kummst to
he/se/dat kummt to
wi kaamt to
ji kaamt to
se kaamt to
Vergangen Tiet:
ik keem to
du keemst to
he/se/dat keem to
wi kemen to
ji kemen to
se kemen to
Perfekt:
ik bün tokamen
du büst tokamen
he/se/dat is tokamen
wi sünd tokamen
ji sünd tokamen
se sünd tokamen
Kunjunktiv:
ik keem to
du keemst to
he/se/dat keem to
wi kemen to
ji kemen to
se kemen to
Imperativ:
kaam to!
kaamt to!
Infinitiv:
tokamen
PPP:
tokamen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kaam to
du kümmst to
he/se/dat kümmt to
wi kaamt to
ji kaamt to
se kaamt to
Vergangen Tiet:
ik keem to
du keemst to
he/se/dat keem to
wi kemen to
ji kemen to
se kemen to
Perfekt:
ik bün tokamen
du büst tokamen
he/se/dat is tokamen
wi sünd tokamen
ji sünd tokamen
se sünd tokamen
Kunjunktiv:
ik keem to
du keemst to
he/se/dat keem to
wi kemen to
ji kemen to
se kemen to
Imperativ:
kaam to!
kaamt to!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: to + kamen
Identische Wöör ››› tokamen ❔︎