trüg­g­ha­len op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈtɾʏɡˌhɔːln̩/
Verb
Sülven: trügg·ha·len
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
trügghalen
PPP:
trügghaalt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik haal trügg
du haalst trügg
he/se/dat haalt trügg
wi haalt trügg
ji haalt trügg
se haalt trügg
Vergangen Tiet:
ik heel trügg
du heelst trügg
he/se/dat heel trügg
wi helen trügg
ji helen trügg
se helen trügg
Perfekt:
ik heff trügghaalt
du hest trügghaalt
he/se/dat hett trügghaalt
wi hebbt trügghaalt
ji hebbt trügghaalt
se hebbt trügghaalt
Kunjunktiv:
ik heel trügg
du heelst trügg
he/se/dat heel trügg
wi helen trügg
ji helen trügg
se helen trügg
Imperativ:
haal trügg!
haalt trügg!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: trügg + halen