tehn op Plattdüütsch

[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
engelsch:
düütsch:
=
ziehen

Verbformen:

Infinitiv:
tehn
PPP:
ta­gen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik teh
du tüh­st
he/se/dat tüh­t
wi teht
ji teht
se teht
Vergangen Tiet:
ik töög
du töögst
he/se/dat töög
wi tö­gen
ji tö­gen
se tö­gen
Perfekt:
ik heff ta­gen
du hest ta­gen
he/se/dat hett ta­gen
wi hebbt ta­gen
ji hebbt ta­gen
se hebbt ta­gen
Kunjunktiv:
ik töög
du töögst
he/se/dat töög
wi tö­gen
ji tö­gen
se tö­gen
Imperativ:
teh!
teht!