ver­rö­kern op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /fəɾˈɾœɪ̯·kɐn/
Verb
Sülven: ver·rö·kern
[1]
Randwoortschatt
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
verrökern
PPP:
verrökert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik verröker
du verrökerst
he/se/dat verrökert
wi verrökert
ji verrökert
se verrökert
Vergangen Tiet:
ik verröker
du verrökerst
he/se/dat verröker
wi verrökern
ji verrökern
se verrökern
Perfekt:
ik bün verrökert
du büst verrökert
he/se/dat is verrökert
wi sünd verrökert
ji sünd verrökert
se sünd verrökert
Kunjunktiv:
ik verröker
du verrökerst
he/se/dat verröker
wi verrökern
ji verrökern
se verrökern
Imperativ:
verröker!
verrökert!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: ver- + rökern