af­drö­gen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈafˌdɾøːɡn̩/
Verb
Sülven: af·drö·gen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
dör Afrieven dröög maken
düütsch:
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
af­drö­gen
PPP:
af­dröögt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik dröög af
du dröögst af
he/se/dat dröögt af
wi dröögt af
ji dröögt af
se dröögt af
Vergangen Tiet:
ik dröög af
du dröögst af
he/se/dat dröög af
wi drö­gen af
ji drö­gen af
se drö­gen af
Perfekt:
ik heff af­dröögt
du hest af­dröögt
he/se/dat hett af­dröögt
wi hebbt af­dröögt
ji hebbt af­dröögt
se hebbt af­dröögt
Kunjunktiv:
ik dröög af
du dröögst af
he/se/dat dröög af
wi drö­gen af
ji drö­gen af
se drö­gen af
Imperativ:
dröög af!
dröögt af!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: af- + drögen