in­neh­men auf Plattdeutsch

Aussprache op Platt: /ˈɪnˌnɛːm̩/ 🔊︎
Verb
Silbentrennung: in·neh·men
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
[2]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
[3]
Aufbauwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:
[4]
Randwortschatz
plattdeutsch:
deutsch:
niederländisch:
englisch:
Beispiele:

Verbformen:

Infinitiv:
innehmen
Partizip Perfekt:
innahmen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Gegenwart:
ik nehm in
du nimmst in
he/se/dat nimmt in
wi nehmt in
ji nehmt in
se nehmt in
Imperfekt:
ik nöhm in
du nöhmst in
he/se/dat nöhm in
wi nöhmen in
ji nöhmen in
se nöhmen in
Perfekt:
ik heff innahmen
du hest innahmen
he/se/dat hett innahmen
wi hebbt innahmen
ji hebbt innahmen
se hebbt innahmen
Konjunktiv:
ik nöhm in
du nöhmst in
he/se/dat nöhm in
wi nöhmen in
ji nöhmen in
se nöhmen in
Imperativ:
nehm in!
nehmt in!

Etymologie:

Zusammengesetztes Wort bestehend aus: in + nehmen