inneh­men op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɪnˌnɛːm̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: in·neh·men
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
en Medikament nehmen
düütsch:
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
inneh­men
PPP:
innah­men
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik nehm in
du nimm­st in
he/se/dat nimm­t in
wi nehmt in
ji nehmt in
se nehmt in
Vergangen Tiet:
ik nöhm in
du nöhmst in
he/se/dat nöhm in
wi nöh­men in
ji nöh­men in
se nöh­men in
Perfekt:
ik heff innah­men
du hest innah­men
he/se/dat hett innah­men
wi hebbt innah­men
ji hebbt innah­men
se hebbt innah­men
Kunjunktiv:
ik nöhm in
du nöhmst in
he/se/dat nöhm in
wi nöh­men in
ji nöh­men in
se nöh­men in
Imperativ:
nehm in!
nehmt in!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: in + nehmen