prees­tern op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈpɾɛːs·tɐn/
Verb
Sülven: prees·tern
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
belehrend snacken

Verbformen:

Infinitiv:
prees­tern
PPP:
prees­tert
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik prees­ter
du prees­terst
he/se/dat prees­tert
wi prees­tert
ji prees­tert
se prees­tert
Vergangen Tiet:
ik prees­ter
du prees­terst
he/se/dat prees­ter
wi prees­tern
ji prees­tern
se prees­tern
Perfekt:
ik heff prees­tert
du hest prees­tert
he/se/dat hett prees­tert
wi hebbt prees­tert
ji hebbt prees­tert
se hebbt prees­tert
Kunjunktiv:
ik prees­ter
du prees­terst
he/se/dat prees­ter
wi prees­tern
ji prees­tern
se prees­tern
Imperativ:
prees­ter!
prees­tert!