la­ven op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈlɔːm̩/
Verb
Sülven: la·ven
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
Loff utspreken
düütsch:
=
loben
Bispelen:
[1] Ik heff em laaft, dat he dat so goot daan hett.
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
verspreken
düütsch:
Bispelen:
[1] Ik heff em laaft, ik will dat nich wedder doon.

Verbformen:

Infinitiv:
la­ven
PPP:
laaft
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik laaf
du laafst
he/se/dat laaft
wi laaft
ji laaft
se laaft
Vergangen Tiet:
ik laaf
du laafst
he/se/dat laaf
wi la­ven
ji la­ven
se la­ven
Perfekt:
ik heff laaft
du hest laaft
he/se/dat hett laaft
wi hebbt laaft
ji hebbt laaft
se hebbt laaft
Kunjunktiv:
ik laaf
du laafst
he/se/dat laaf
wi la­ven
ji la­ven
se la­ven
Imperativ:
laaf!
laaft!
Infinitiv:
la­ven
PPP:
laaft
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik laaf
du laafst
he/se/dat laaft
wi laaft
ji laaft
se laaft
Vergangen Tiet:
ik laaf
du laafst
he/se/dat laaf
wi la­ven
ji la­ven
se la­ven
Perfekt:
ik heff laaft
du hest laaft
he/se/dat hett laaft
wi hebbt laaft
ji hebbt laaft
se hebbt laaft
Kunjunktiv:
ik laaf
du laafst
he/se/dat laaf
wi la­ven
ji la­ven
se la­ven
Imperativ:
laaf!
laaft!