fett­ma­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈfɛtˌmɔːkn̩/
Verb
Sülven: fett·ma·ken
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:

Verbformen:

Infinitiv:
fett­ma­ken
PPP:
fett­maakt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik maak fett
du maakst fett
he/se/dat maakt fett
wi maakt fett
ji maakt fett
se maakt fett
Vergangen Tiet:
ik möök fett
du möökst fett
he/se/dat möök fett
wi mö­ken fett
ji mö­ken fett
se mö­ken fett
Perfekt:
ik heff fett­maakt
du hest fett­maakt
he/se/dat hett fett­maakt
wi hebbt fett­maakt
ji hebbt fett­maakt
se hebbt fett­maakt
Kunjunktiv:
ik möök fett
du möökst fett
he/se/dat möök fett
wi mö­ken fett
ji mö­ken fett
se mö­ken fett
Imperativ:
maak fett!
maakt fett!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: fett + maken