tü­gen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈtyːɡn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: tü·gen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
vörbringen
düütsch:
=
zeugen
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
As Tüüg utseggen
düütsch:
=
zeugen
[3]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
leesten
düütsch:
Bispelen:
[1] En auto kann ik mi nich tügen.
[2] Korl hett sik auto tüügt.

Verbformen:

Infinitiv:
tü­gen
PPP:
tüügt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik tüüg
du tüügst
he/se/dat tüügt
wi tüügt
ji tüügt
se tüügt
Vergangen Tiet:
ik tüüg
du tüügst
he/se/dat tüüg
wi tü­gen
ji tü­gen
se tü­gen
Perfekt:
ik heff tüügt
du hest tüügt
he/se/dat hett tüügt
wi hebbt tüügt
ji hebbt tüügt
se hebbt tüügt
Kunjunktiv:
ik tüüg
du tüügst
he/se/dat tüüg
wi tü­gen
ji tü­gen
se tü­gen
Imperativ:
tüüg!
tüügt!