na­ma­ken op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈnɔːˌmɔːkn̩/
Verb
Sülven: na·ma·ken
[1]
Opbowoortschatt
[2]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
Bispelen:

Verbformen:

Infinitiv:
na­ma­ken
PPP:
na­maakt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik maak na
du maakst na
he/se/dat maakt na
wi maakt na
ji maakt na
se maakt na
Vergangen Tiet:
ik möök na
du möökst na
he/se/dat möök na
wi mö­ken na
ji mö­ken na
se mö­ken na
Perfekt:
ik heff na­maakt
du hest na­maakt
he/se/dat hett na­maakt
wi hebbt na­maakt
ji hebbt na­maakt
se hebbt na­maakt
Kunjunktiv:
ik möök na
du möökst na
he/se/dat möök na
wi mö­ken na
ji mö­ken na
se mö­ken na
Imperativ:
maak na!
maakt na!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: na + maken