hu­ken op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈhuːkn̩/
Verb
Sülven: hu·ken
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:

Verbformen:

Infinitiv:
huken
PPP:
huukt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik huuk
du huukst
he/se/dat huukt
wi huukt
ji huukt
se huukt
Vergangen Tiet:
ik huuk
du huukst
he/se/dat huuk
wi huken
ji huken
se huken
Perfekt:
ik heff huukt
du hest huukt
he/se/dat hett huukt
wi hebbt huukt
ji hebbt huukt
se hebbt huukt
Kunjunktiv:
ik huuk
du huukst
he/se/dat huuk
wi huken
ji huken
se huken
Imperativ:
huuk!
huukt!