Utspraak op Platt: /ˈtɔu̯ˌɡɛːm̩/
Verb
Sülven: to·ge·ven
[1]
Opbowoortschatt
sik ~
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:
[2]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:
Ik geev dat to, ik bün dat ween.
[3]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
Bispelen:

Verbformen:

Infinitiv:
togeven
PPP:
togeven
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik geev to
du giffst to
he/se/dat gifft to
wi geevt to
ji geevt to
se geevt to
Vergangen Tiet:
ik gaff to
du gaffst to
he/se/dat gaff to
wi gaffen to
ji gaffen to
se gaffen to
Perfekt:
ik heff togeven
du hest togeven
he/se/dat hett togeven
wi hebbt togeven
ji hebbt togeven
se hebbt togeven
Kunjunktiv:
ik gaff to
du gaffst to
he/se/dat gaff to
wi gaffen to
ji gaffen to
se gaffen to
Imperativ:
giff to!
gifft to!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: to + geven