gnurr­n op Plattdüütsch

[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
Kehlluden as Dröhgebäärd utstöten (von Hunn)
düütsch:
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
sik gnuddelig ütern
düütsch:
Bispelen:
[1] Wat gnurrst du so, gefallt di dat nich?

Verbformen:

Infinitiv:
gnurr­n
PPP:
gnurr­t
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik gnurr
du gnurr­st
he/se/dat gnurr­t
wi gnurr­t
ji gnurr­t
se gnurr­t
Vergangen Tiet:
ik gnurr
du gnurr­st
he/se/dat gnurr
wi gnur­ren
ji gnur­ren
se gnur­ren
Perfekt:
ik heff gnurr­t
du hest gnurr­t
he/se/dat hett gnurr­t
wi hebbt gnurr­t
ji hebbt gnurr­t
se hebbt gnurr­t
Kunjunktiv:
ik gnurr
du gnurr­st
he/se/dat gnurr
wi gnur­ren
ji gnur­ren
se gnur­ren
Imperativ:
gnurr!
gnurr­t!