inkuh­len op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈɪnˌkuːln̩/
Verb
Sülven: in·kuh·len
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
ingraven
düütsch:
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
begraven
en Doden
düütsch:
[3]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
in Mieten ünner de Eer inlagern

Verbformen:

Infinitiv:
inkuh­len
PPP:
inkuhlt
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik kuhl in
du kuhlst in
he/se/dat kuhlt in
wi kuhlt in
ji kuhlt in
se kuhlt in
Vergangen Tiet:
ik kuhl in
du kuhlst in
he/se/dat kuhl in
wi kuh­len in
ji kuh­len in
se kuh­len in
Perfekt:
ik heff inkuhlt
du hest inkuhlt
he/se/dat hett inkuhlt
wi hebbt inkuhlt
ji hebbt inkuhlt
se hebbt inkuhlt
Kunjunktiv:
ik kuhl in
du kuhlst in
he/se/dat kuhl in
wi kuh­len in
ji kuh­len in
se kuh­len in
Imperativ:
kuhl in!
kuhlt in!

Etymologie:

Sett sik tohoop ut: in + kuhlen