dö­schen op Plattdüütsch

Utspraak: /ˈdœʃn̩/
Verb
Sülven: dö·schen
[1]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
mit Flegels dat Koorn ut de Ohren un dat Stroh ruthaun
nedderlandsch:
engelsch:
=
thresh
düütsch:
[2]
Opbowoortschatt
aktiv bruukt
plattdüütsch:
kräftig hauen

Verbformen:

Infinitiv:
dö­schen
PPP:
dö­scht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik dö­sch
du dö­schst
he/se/dat dö­scht
wi dö­scht
ji dö­scht
se dö­scht
Vergangen Tiet:
ik dö­sch
du dö­schst
he/se/dat dö­sch
wi dö­schen
ji dö­schen
se dö­schen
Perfekt:
ik heff dö­scht
du hest dö­scht
he/se/dat hett dö­scht
wi hebbt dö­scht
ji hebbt dö­scht
se hebbt dö­scht
Kunjunktiv:
ik dö­sch
du dö­schst
he/se/dat dö­sch
wi dö­schen
ji dö­schen
se dö­schen
Imperativ:
dö­sch!
dö­scht!