dö­schen op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈdœʃn̩/
Verb
Sülven: dö·schen
[1]
Opbowoortschatt
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
[2]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
Bispelen:
[3]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
nedderlandsch:
Bispelen:
Wöölt wi maal en beten Skaat döschen.

Verbformen:

Infinitiv:
dö­schen
PPP:
dö­scht
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik dö­sch
du dö­schst
he/se/dat dö­scht
wi dö­scht
ji dö­scht
se dö­scht
Vergangen Tiet:
ik dö­sch
du dö­schst
he/se/dat dö­sch
wi dö­schen
ji dö­schen
se dö­schen
Perfekt:
ik heff dö­scht
du hest dö­scht
he/se/dat hett dö­scht
wi hebbt dö­scht
ji hebbt dö­scht
se hebbt dö­scht
Kunjunktiv:
ik dö­sch
du dö­schst
he/se/dat dö­sch
wi dö­schen
ji dö­schen
se dö­schen
Imperativ:
dö­sch!
dö­scht!