schüd­den op Plattdüütsch

Utspraak op Platt: /ˈʃʏdn̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: schüd·den
[1]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
Bispelen:
[2]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
Bispelen:
[3]
Opbowoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
Bispelen:
Hest du al de Bettdeek schüddt?

Verbformen:

Infinitiv:
schüd­den
PPP:
schüdd­t
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik schüdd
du schüdd­st
he/se/dat schüdd­t
wi schüdd­t
ji schüdd­t
se schüdd­t
Vergangen Tiet:
ik schüdd
du schüdd­st
he/se/dat schüdd
wi schüd­den
ji schüd­den
se schüd­den
Perfekt:
ik heff schüdd­t
du hest schüdd­t
he/se/dat hett schüdd­t
wi hebbt schüdd­t
ji hebbt schüdd­t
se hebbt schüdd­t
Kunjunktiv:
ik schüdd
du schüdd­st
he/se/dat schüdd
wi schüd­den
ji schüd­den
se schüd­den
Imperativ:
schüdd!
schüdd­t!