Utspraak op Platt: /ˈfaln̩/ 🔊︎
Verb
Sülven: fal·len
[1]
Grundwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:
De Regen fallt an’e Eer.
[2]
Randwoortschatt
plattdüütsch:
düütsch:
nedderlandsch:
engelsch:
Bispelen:

Verbformen:

Infinitiv:
fallen
PPP:
fullen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik fall
du fallst
he/se/dat fallt
wi fallt
ji fallt
se fallt
Vergangen Tiet:
ik füll
du füllst
he/se/dat füll
wi füllen
ji füllen
se füllen
Perfekt:
ik bün fullen
du büst fullen
he/se/dat is fullen
wi sünd fullen
ji sünd fullen
se sünd fullen
Kunjunktiv:
ik füll
du füllst
he/se/dat füll
wi füllen
ji füllen
se füllen
Imperativ:
fall!
fallt!
Infinitiv:
fallen
PPP:
fallen
ik
du
he/se/dat
wi
ji
se
Nutiet:
ik fall
du fallst
he/se/dat fallt
wi fallt
ji fallt
se fallt
Vergangen Tiet:
ik full
du fullst
he/se/dat full
wi fullen
ji fullen
se fullen
Perfekt:
ik bün fallen
du büst fallen
he/se/dat is fallen
wi sünd fallen
ji sünd fallen
se sünd fallen
Kunjunktiv:
ik full
du fullst
he/se/dat full
wi fullen
ji fullen
se fullen
Imperativ:
fall!
fallt!